1. Úvod
  2. PORADENSTVO
  3. Čo je VESA norma (štandard)
Čo je vlastne VESA štandard alebo VESA norma?

VESA štandard / norma je označenie rozstupov dier so závitom na zadnej strane televízora, ktoré slúžia na pripevnenie TV na držiak,stojan alebo televízny stolík so stojanom.

VESA štandard / norma je štandart, ktorý uznávajú všetci výrobcovia televízorov. Je to vlastne číselná hodnota, ktorá vyjadruje vzdialenosť vodorovných a zvislých dier so závitom pre uchytenie TV na držiak, hodnota je vždy udávaná v milimetroch. Jediným rozdielom je vždy veľkosť VESA normy, ta sa mení v závislosti od hmotnosti a veľkosti uhlopriečky televízora. Všeobecne platí, že čím je televízor väčší alebo ťažší, tým väčšia je VESA norma.

 

Ako zistím veľkosť VESA na mojom televízore?

Hodnotu VESA normy / štandardu na Vašom televízore sa dá zistiť dvomi spôsobmi. Tým najľahším, ale len niekedy možným spôsobom je, že si ho nájdete v popise televízora. Bohužiaľ zďaleka nie všetci výrobcovia udávajú VESA normu na balenie alebo v spomínanom popisu TV. Potom vám zostáva druhá možnosť, ktorá ale tiež nie je nijako zložitá. Stačí vám na to obyčajný meter.

 

Postup zistenia hodnôt VESA normy na televízore:

1. Zmeriame rozstup svyslích dier so závitom na zadnej strane televízora:

2. Zmeriame rozstup vodorovných dier so závitom na zadnej strane televízora:

3. Namerané hodnoty, napr 40cm a 40cm, prevedieme na milimetre = 400mm a 400mm. VESA norma je v tomto prípade teda VESA 400x400

 

Ako sa VESA norma nemerí, vám prezradí tento obrázok:

Ako už sme sa zmienili, VESA štandard slúži na pripevnenie televízora na držiak TV, je jedno či je držiak fixný, sklopný, otočný a sklopný alebo stropný, pripevnenie TV prebieha vždy rovnako, pomocou skrutiek. Naše držiaky na TV zakúpite vždy v balení, ktoré tieto skrutky obsahuje.

Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
Kde nás nájdete

Fiber Mounts s.r.o. 

Úprkova 1941 - v areálu Šohaj
696 62 Strážnice

Kontaktujte nás
(Po-Pia, 7-14 hod.)
2015 © Fiber Mounts s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk